Ужилване от медуза

3
Добави коментар

Ужилването от медуза се предизвиква от инжектирането на отрова в кожата от отделените нематоцисти от пипалата на медузите. Всяко едно от пипалата на медузата може да отдели хиляди и дори милиони нематоцисти. При контакт с кожата се предизвиква парещо усещане.

През последните години се увеличава популацията на медузите. Това се дължи на усиления риболов. Увеличаването на популацията на медузите се превръща в проблем на човечеството – затруднява се туризма, някои от медузите могат да бъдат причина за смъртоносни ужилвания. Също така медузите заразяват уловена риба, консумират яйца и млади рибки, разрушават гнезда на риби. В някои страни медузите са причина за затрудняване на дейността на електроцентрали, както и за увреждане на кораби.

Симптоми и белези на ужилване от медуза

Симптомите на ужилване от медуза могат да варират в зависимост от вида на медузата, както и локализацията на контакта с кожата. Сърбежът е най-често срещаното оплакване след ужилване от медуза. Много често може да има силна болка за няколко часа. По-рядко може да има оплаквания от слабост, гадене, главоболие, мускулни болки и спазми, сълзене на очите, секреция от носа, учестено дишане и сърдечна честота, болка в гърдите, диария. На мястото на контакта може да се образува и белег.

Ужилването от някои видове медузи предизвиква само локална реакция, а от други медузи може да предизвика дори смърт. Най-опасно е ужилването от медузите от клас Cubozoans – няколко минути след ужилване от такава медуза може да настъпи кардиоваскуларен колапс, нервно-мускулна парализа, спиране на дишането и смърт. В Австралия, където се срещат такива медузи се прилага антидот (противоотрова), който неутрализира действието на отровата. В някои случаи след ужилване от медуза може да има и алергична реакция, а в по-тежки случаи дори анафилактичен шок, който също е животозастрашаващо състояние.

Видове медузи в Черно море

В Черно море се срещат два вида медузи – Aurelia aurita и Rhizostoma pulmo. През последните години е засечен още един вид медуза – Mnemiopsis leidyi. Aurelia aurita е малка медуза – 10-15 см в диаметър. Rhizostoma pulmo е по-голяма медуза с размери 15 – 20 см . Тези два вида медузи не са опасни и обикновено предизвикват само кожни реакции. Mnemiopsis leidyi се счита, че е стигнала до черно море от Средиземно море през Босфора. Тази медуза е отровна и може да предизвика по-сериозни усложнения като парализа.

Какво можем да направим сами при ужилване от медуза?

За да се предпазите от поява на по-сериозни симптоми е добре да приложите следните стъпки:

1. Измиване на засегнатата област с морска вода. Не се препоръчва използване на питейна (сладка) вода, защото това може да доведе до освобождаване на отрова от клетките. Не се препоръчва и поставянето на лед или ледени компреси. Търкането на областта на ужилването, прилагането на алкохол, спирт, лосиони (слънцезащитен), амонячни разтвори или урина също може да доведе до освобождаване на отрова. Някои литературни данни сочат, че употребата на урина води до облекчаване на симптоматиката, но въпреки това не се прилага, защото урината няма достатъчна киселинност, за да неутрализира отровата.

2. Обливане на засегнатото място с домашен винен оцет (3-10% оцетна киселина), за да се деактивират нематоцистите. При ужилвания в областта около очите може да се използва тампон напоен с оцетна киселина.

3. Отстраняване на останалите клетки с помощта на ръкавици и пинцети. Може да използвате също ръба на нож, кредитна карта, черупка от мида или с безопасната страна на ножици.

При провеждане на първа помощ при ужилване от медуза е необходимо да се предотврати засягане и увреждане на човека, който оказва първа помощ. Внимавайте да не попаднат нематоцисти върху други части от тялото или върху дрехите. В някои страни, където ужилването от медуза предизвиква сериозни проблеми спасителите трябва да носят специални костюми, които не позволяват преминаване на нематоцисти.

При ужилване от някои видове медузи се налага имобилизация (обездвижване) на засегната област и пристягане в областта над и под ужилването. Ако не може да поставите пръст под превръзката трябва да отпуснете, защото е твърде стегната. В тези случаи не приемайте лекарства, алкохол, храна или течности. Незабавно потърсете спешна помощ. Ако има антидот може да Ви бъде поставен.

Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако имате някое от следните оплаквания или състояния незабавно потърсете лекар:

1. Силен сърбеж

2. Поява на уртики или зачервяване на кожата

3. Затруднено дишане и поява на хрипове

4. Стягане на гърлото или затруднено преглъщане

5. Слабост

6. Замайване

7. Мускулни спазми

8. Нетърпима болка

Лечение след ужилване от медуза

Повечето ужилвания от медуза са неприятни и болезнени и рядко предизвикват животозастрашаващи състояния, освен ако нямате проблеми със сърцето или тежка алергична реакция.

Най-важно при лечението на ужилване от медуза е да се отстранят попадналите върху кожата клетки – нематоцисти. Почистването на засегнатата област от попадналите клетки предотвратява по-нататъшно отделяне на отрова.

След оказване на първата помощ и отстраняване на нематоцистите се използват антихистамини или нестероидни противовъзпалителни средства, за да се намали възпалителната реакция на кожата и сърбежа. Навременното и ранно приложение на обезболяващи също намалява тежестта на оплакванията.

След като се отстранят всички нематоцисти би могло да се приложи на мястото на ужилване студен компрес или локален обезболяващ продукт.

При увеличаване на зачервяването, отока и сърбежа се използват локални кортикостероиди.

При тежки случаи може да се наложи интензивно лечение за възстановяване на дихателната и сърдечната дейност, а за болката могат да се приложат дори наркотични вещества. При развитие на шок се прилагат интравенозни вливания на течности и епинефрин.

Предпазване от ужилване от медуза

Медузите обитаващи българското черноморие след ужилване обикновено предизвикват само парене и сърбеж. За да се предпазите от ужилване избягвайте контакт с медузи. Дори и мъртвите медузи на брега на морето, докато са все още влажни могат да отделят нематоцисти, които да предизвикват ужилвания. Ето защо най-добре не ги пипайте.

Ако планирате почивка и плуване в области, в които има медузи, които предизвикват сериозни ужилвания плувайте с партньор и използвайте специални костюми, които покриват шията, крайниците и лицето. Крака могат да бъдат покрити от перки или обувки за плуване. Това би могло да осигури необходимата защита. Такива области са Северна Австралия, Малайзия, Индонезия, Тайланд, Виетнам, Филипини.