Днес+ :: Ген. Стоян Тонев: Реформата не е еднократен акт

1
Добави коментар
YavorIvanov
YavorIvanov

Ген. Стоян Тонев: Реформата не е еднократен акт

29.11.2012 09.33

Истината е по средата, но не точно. Реално погледнато ние си представяме, че с една вълшебна пръчица ще се оправи здравеопазването и всичко ще е наред, но реформата не е еднократен акт. Това каза пред БНТ ген. Стоян Тонев, началник на ВМА в София.

Виждаме, че в страни, където имат воля и пари да го направят, реформите продължават непрекъснато. Например здравната министърка в момента, която е отскоро и макар че е една крехка жена, направи няколко неща, които преди това 4-5 мъже не го направиха. Емблематично обедини Старозагорската болница, а 6 министри преди нея не го направиха. Второ, за специализациите на младите доктори въведе някакъв ред в тях и се увеличиха като бройка най-вече. Обучението на младите лекари влиза в един вече нормален път. Самият факт, че се скара с Дянков също е постижение за нейната смелост. Тя започна да изгражда, макар и бавно спешните центрове, изброи похвали за здравния министър ген. Тонев.

Той каза, че за България са необходими 400 центъра за спешна помощ, а в момента има 300, но генерал Тонев не спести и критики към здравния министър. „Липсва алгоритъм за движение на болния. Самият пациент, когато има нужда от помощ, не само че не знае, но и не всички звена по пътеката ги има. Всички знаем за джипи, районна болница, окръжна болница и т.н. Само че там, където няма такава болница какво се прави“, запита Тонев. Според него, механизмът на движение на пациента не е достатъчно добър.

„Даже на места го няма този механизъм“, заяви Тонев. „А парите никога не са много. Но въпросът е доколко има ефективност между пари и реална помощ. Даже не става въпрос за източване, но отиват тези пари в области и места, където не са необходими. Какъв е смисълът, например, да доставиш 2-3 скъпи апарата в една болница, като за тях няма специалисти“, каза Тонев. Той посочи, че ВМА в момента има 163 договора с болници в България, за да извършва изследвания, консултации и ако не сключват тези договори с болниците, някои болници изобщо няма да имат тази дейност. Ген. Тонев се похвали, че в момента даже във ВМА обучават лекари от Северна Корея.

„При нас диференциацията при заплатите е така направена, че всички са доволни, а никой не е щастлив, по израза на Чърчил“, пошегува се ген. Тонев. /БГНЕС

Днес+