Собственикът на “Биволь” Асен Йорданов: Аз съм разследващ журналист, който представлява и американска пиар агенция | PR&Медиа…

1
Добави коментар
mmmimi
mmmimi

сп. Тема | Светослав СПАСОВ | 17.02.2013

Г-н Йорданов, как е финансиран и как се издържа сайтът „Биволъ“?

– Сайта го стартирахме със собствени средства. За домейн и хостинг разходите са около 200 евро годишно. През 2010 г. получих в Германия голяма европейска награда за разследваща журналистика. Тя имаше не само морална стойност, а и паричен еквивалент. С тези пари създадох „Биволъ“. Нямаме нито един рекламодател, никой не смее да рекламира при нас. Обявили сме доброволна дарителска кампания. Който смята дейността ни за общественополезна, може да ни подкрепи. Идват някакви суми от дарения, но те, общо взето, са символични. Ние обявяваме всички получени средства. С тях не можем да поддържаме екип и да назначаваме служители. Основната работа я вършим аз, колегата Атанас Чобанов и още няколко колеги. Никой в „Биволъ“ в момента не получава хонорари. Всичко е на доброволни начала. Може би някога нещата ще се променят – да имаме и рекламодатели, и повече сътрудници.

Получава ли „Биволъ“ пари от пиар агенцията „Имидж едвъртайзинг“, в която вашата приятелка и съдружничка в „Биволъ“ Алберта Алкалай е управител?

– Алберта е част от екипа на „Биволъ“ и даже е публикувала в него, има публикации в сайта, под които стои нейният подпис. Основната работа обаче там я вършим аз и Чобанов. Това е написано в анонса към сайта. Алберта не се намесва в редакционната политика, тя помага, когато се налага. Тя се занимава преди всичко с агенцията, в която е управител, дори не е собственик.

Кой е собственикът?

– Собственик е американска компания от град Вашингтон. Алберта управлява клона й в България. Тя е учила извън България, има контакти в чужбина, включително и в Щатите.

Регистрацията е в офшорна зона – окръг Колумбия…

– Да, в окръг Колумбия е. Много американски компании са регистрирани там. В офшорната зона може всеки да регистрира фирма, не е задължително да е американец.

Познавате ли представителя й за България Асен Кузмов?

– Да, познавам го. Той е от Поморие. Това е човек, който работи с американски контрагенти. От две години обаче той не е представител на „Айдиъс фор янг имидж“ в България.

А кой е представителят й?

– Аз съм представителят. След като останах без никаква друга работа, вече нямаше пречки да стана представител на тази американска фирма. Това е една чисто фиктивна дейност на практика. Съгласих се по молба на Алберта, за да се чувства тя по-спокойна в работата си.

Значи вие знаете имената на американските собственици на „Айдиъс фор янг имидж“…

– Да, знам ги.

Как се казват те?

– Мисля, че това няма нищо общо със сайта „Биволъ“. Тези въпроси са малко тенденциозни. Не виждам основание за тях.

Има ли тази американска фирма бизнес и в други страни освен в България?

– Не съм упълномощен да говоря за тези неща.

Възможно ли е интересите на „Биволъ“ и на „Имидж едвъртайзинг“ някъде да се пресичат?

– То се вижда, че „Биволъ“ по никакъв начин не защитава интересите на клиентите на агенцията на Алберта. Дори напротив, понякога сайтът се занимава с тях в негативен аспект и това се доказва от публикациите. Ние първи описахме „Дюнигейт“, за който сега всички говорят. Ние измислихме самия термин, който всички използват. Въпреки че общината е клиент на „Имидж едвъртайзинг“. Дейността на сайта няма нищо общо с дейността на агенцията. Това е очевадно. „Биволъ“ е журналистически сайт, който се занимава с разследваща журналистика. Нещо, което напоследък липсва на българското общество. В него няма никаква цензура, абсолютно никаква. А пък „Имидж едвъртайзинг“ е просто пиар агенция, която обслужва клиентите си.

Но е странно, че разследващ журналист е представител на офшорна компания, името на чийто собственик е тайна. Странно е също, че съдружник на разследващия журналист в сайта му за разследваща журналистика е пиар.

– Аз съм юридически представител на „Айдиъс фор янг имидж“, не управлявам бизнеса й. Виждате ли някакво престъпление в това, нещо нередно? Нещата са абсолютно прозрачни. Няма защо да се притеснявам, че съм представител на американска компания 8 областта на медийните комуникации. Пак повтарям, журналистическата дейност на сайта „Биволъ“ няма нищо общо с бизнеса на „Имидж едвъртайзинг“. Имам силата и волята да отстоявам неговата независимост.

Стр. 36