Павилиони на едро III: София

1
Добави коментар
Tzvetomir-Ceco
Tzvetomir-Ceco

Настъплението на „Булгартабак“ е не само в цигарения бизнес на дребно, но и в продажбата на вестници

© Цветелина Белутова

Инфографика

ПавилиоНите На „БулГартаБаК трейДиНГ“ в СтраНата
Увеличаване

ПавилиоНите На „БулГартаБаК трейДиНГ“ в СтраНата
Преглед на оригинала

Смаляванеа>

Размах:600павилиона са поръчани от „Булгартабак трейднг“ на един от производителите на този тип конструкции, каза източник на „Капитал“. Със сигурност ще има още.

Още по темата

Овладяването на вестниците

Тандемът Цветан Василев и Делян Пеевски се установи като господар в разпространението на печата, а държавата го благослови

17 ное 2013

Законът Lafka

Управляващите се готвят да възцарят „Булгартабак“ в продажбите на цигари

11 окт 2013

Осем с един удар

Търговското дружество на „Булгартабак“ иска разрешение за покупка на разпространителски фирми с общо над 370 служители

28 май 2013

Павилиони на едро II

„Булгартабак“ започна да иска входни такси за новата си верига

11 яну 2013

Заразен монопол

Или как търговията с цигари постепенно спира да бъде конкурентен пазар

11 яну 2013

Павилиони на едро

„Булгартабак“ пое курс към господство в цигарената търговия

7 дек 2012

Любимият порок на държавата

Легалните цигарени войни временно са спрени, но нелегалната търговия намира нови източници

30 ное 2012

Акцизен допинг за „Булгартабак“

Подготвя се промяна в акциза, която ще направи цигарите на местните производители по-продаваеми, а вносните – много скъпи

26 окт 2012

Дим, дим, дим да ви няма!

„Булгартабак“ заплита търговска мрежа от 2000 собствени обекта. Първо в Благоевград, скоро и на други места

13 юли 2012

Пазар в здрача

Около 30% от продажбите на цигари в България са нелегални

11 май 2012

Най-голямата търговска верига в държавата. Това ще е крайният резултат от проекта на „Булгартабак“ за навлизане в търговията на дребно с цигари. Стартиран още когато холдингът беше държавен и продължен скоростно в цялата страна от частните собственици, сега замисълът навлиза в най-съществената си фаза – инвазия в София. 

Размахът тук естествено е най-голям: става въпрос не за десетки павилиони на „Булгартабак трейдинг“ (търговското крило на холдинга), както е в повечето градове, а за стотици – в най-добрия случай близо 800. Така притежателите на бившия държавен цигарен монополист (официално руската VTB Capital, а фактически – заедно със собственика на КТБ Цветан Василев и основателите на „Винпром Пещера“) ще се окажат притежатели на перфектната вертикално интегрирана структура – производство и директна продажба. Единственото звено, което ще трябва да добавят, е вече удобно консолидираната дистрибуция на едро, която в момента се държи от „Табак логистик груп“ – основно на майката на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров – процес, който по информация на вестника вече е стартирал.

На оглед за спирки

Според източници на „Капитал“ от сектора „Булгартабак трейдинг“ е поискала да отвори стотици будки за цигари в София, което потвърди и главният архитект на града Петър Диков. По думите му става въпрос за павилиони по спирките на градския транспорт. Спирките, които предстои да бъдат отдадени за стопанисване на частен инвеститор, са общо 780, обясни Диков.

Те ще бъдат разделени на два лота. И за двата ще има търг или конкурс за избор на фирма, която да ги изгради и използва, каза главният архитект. „Чакаме търга всеки момент“, добави той. Условията за участие засега не са уточнени, но е ясно, че който получи въпросните 780 спирки (или половината от тях, ако вземе само единия лот), ще има правото както да изгради павилиони към тях и да ги използва, така и да отдава рекламните им пана. Затова, добави Диков, всеки кандидат ще трябва да участва заедно с рекламна фирма. Това, че интерес първоначално е проявен от „Булгартабак трейдинг“, потвърдиха още два източника на вестника. От самия холдинг отказаха информация по темата.

По тази или подобна схема „Булгартабак трйдинг“ си осигури места за павилиони в много градове в страната (виж картата). „Матрицата“ за навлизане в повечето случаи проработи: представители на дружеството внасят при кмета „инвестиционно предложение“, което се състои в това да му бъдат предоставени под наем за 10 години напред общински петна за изграждане на будки. Петната са предварително набелязани от „Булгартабак трейдинг“ (близо до най-успешните досега обекти) и изброени в списък, даден от представителите на дружеството.

Наемът е значително по-нисък от този, който плащат фирмите, стопанисващи други общински обекти, защото в случая става дума само за терен, а не за готов павилион. „Булгартабак трейдинг“ пък се ангажира да плати цялата сума за 10-те години напред веднага и след изтичането на срока да дари самите постройки на общината. На места предложението е гарнирано с помощи от инвеститора, например за спортни обекти или клубове.

Резултатът в повечето градове е идентичен: провежда се търг, но с условията, описани в предложението на търговската фирма на цигарения холдинг: всички терени накуп и предплащане на наема, и този търг се печели от „Булгартабак трейдинг“ или притежаваната от него „Елиза 1999“ – концесионерът на пловдивските спирки на градския транспорт, купен от същия инвеститор. Проектът удари на камък в много малко общини: Перник и Самоков например.

Голямото софийско интегриране

Дали в София схемата ще проработи – предстои да видим. Показателно ще бъде какви ще са условията на предстоящия търг. За момента самият факт, че спирките ще се предлагат в два толкова големи пакета, а няма да са разпределени в групи например по 10, показва, че предпочитанията на общината са към голяма фирма. Общо в София по думите на архитект Диков има още около 2 хил. спирки. Търгът обаче ще е за онези 780, включени в т.нар. проект за интегриран градски транспорт.

Един от компонентите на въпросния проект е да се изготви проучване какви са възможностите за отдаване на правата за монтаж и експлоатация на спирките на обществения транспорт на частни компании. Резултатите трябва да покажат какви са най-добрите варианти за обновяване на спирките и тяхната последваща поддръжка. „Въпросното проучване не е приключило и не мога да дам конкретика. Има някакви резултати от него, но те не са одобрени, за да станат публични“, каза Цветан Цолов, управляващ проекта за интегрирания градски транспорт.

Показателно е и друго – вече е подготвена и внесена за обсъждане в Столичния общински съвет нова наредба за преместваемите обекти и рекламната дейност на територията на града. И сред основните промени в наредбата е, че се дава възможност по спирките да има павилиони за търговия и на тях да има рекламни пана – корекция, която пасва идеално на проекта на „Булгартабак“. По думите на Петър Диков вече е одобрен и типовият проект. Справка в архива от заседанията на Столичния общински съвет по устройство на територията показва, че „Булгартабак трейдинг“ два пъти внася за одобрение „корпоративен типов проект за павилиони за продажба на тютюневи изделия, печатни произведения, преса и дребни пакетирани стоки“. Съветът обаче и двата пъти не одобрява проекта.

За момента не е ясно дали той се отнася за бъдещите му павилиони по спирките или за тези, които вероятно ще изгради на местата на „Разпространение на печата“ АД. Дружеството, притежаващо над 100 павилиона в София, както личи от протокола от последното общо събрание на акционерите му през август миналата година, е вече 94.24% собственост на „Булгартабак трейдинг“.

Каква точно ще е визията на павилионите по спирките в София всъщност не е най-важното. По-ключовият въпрос е да не се окаже, че изходът от предстоящия търг е предварително ясен.