ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ЦВЕТЯ

43
Добави коментар
stela
stela

Видове: Съществуват повече от 10 000 сорта камелии, като асортиментът постоянно расте.

Период на цъфтене: Зимата и пролетта.

Цветове: Големи красиви бели, розови, червени или пъстри цветове, които достигат от 4 до 10 см.

Място: Камелиите са изключително всискателни към температурата. Трябва да им се осигури прохладнио помещение и светло място, до което обаче не достигат преки слънчеви лъчи. Единствено когато залага цветните си пъпки – обикновено през юли-август, температурата трябва да е около 20-25 градуса. По-късно, докато пъпките съзряват, не трябва да превишава 15 градуса, а по време на цъфтежа оптималните градуси са 8-10.

Почвата в саксията трябва да се поддържа умерено влажна, да не се допуска нито пресъхване, нито преовлажняване. През зимата трябва редовно да се пулверизират листата и пъпките, но цветовете трябва да се пазят. Водата за поливане и пръскане трябва да е мека (дъждовна или снежна) или допълнително омекотена.

Размножаване: След прецъфтяването започва пресаждането й с резници. Засаждането на младите растения трябва да става от средата на април до средата на юни. Необходимо е да се изкопае дупка, като на дъното на саксията трябва да се направи хубав дренаж от чакъл или керамзит. Почвата трябва да е смес от равни части градинска пръст, компост и торф. Поставете саксията на полусянка откъм северната или северозападната страна на стената.

Торене: Растението се подхранва през цялата година с изключение на юли и август. След като камелията прецъфти, е добре да се подхрани със силно разреден тор. В края на юни подхранването се прекратява.

Осветление: Ярка светлина, но далеч от преките слънчеви лъчи.

Поливане: Целогодишно се поддържа умерена влага. Използвайте хладка вода за поливане. През юли и август се намалява значително поливането, за да спре растежът на клоните и да се заложат цветните пъпки.

Презимуване: Прибират се преди настъпване на нощни застудявания. До отварянето на цветовете по възможност да се спазва температура до 12°С, а по време на цъфтежа под 15°С. Листата и пъпките често се напръскват. Полива се съвсем малко. При необходимост след като прецъфти (най-късно в края на юли) се пресажда.

Вредители, болести: Въшки, ръждива мана, изпадане на листата, ако зимува на много топло или при неправилно гледане през лятото.

Не обича да общува със съседките си и често в близост с друго цвете загубва голяма част от пъпките и цъфтежът не е обилен, както се очаква. Също не търпи да се мести и обръща саксията й особено по време на цъфтежа й.

Съвети: Растенията, купени от магазина, не трябва да се внасят веднага в помещението, необходимо е да се държат известно време на хладно място и чак след това да се сложат в стаята. Избягвайте резитбата на камелията,  освен ако е загубила добрата си декоративна форма или трябва да се премахнат болни клонки. Ако листата на камелията окапват. Няма място за безпокойство, ако това става в ограничени количества. Ако обаче цялостно жълтеят, капят и цветовете са оскъдни, става въпрос за хлороза, тоест недостиг на хлорофил. Силно варовита почва, прекалено поливане или обратно, продължително засушаване са в основата на този проблем. Друга възможна причина са резки промени в температурата. Реагирайте незабавно. Изкоренете растението, отстранете пръстта от корените и ги измийте на течаща вода. Подрежете леко корените и поокъсете клонките. Проверете дренажа и засадете отново в друга пръст. Цъфтежът на камелията може да се регулира. За да се задържи, е необходимо напъпилото растение да се пренесе в тъмно и влажно мазе, където температурата е около 8 градуса, като не забравяте да поливате. Две седмици преди желания срок за цъфтеж растението трябва да се пренесе на топло и светло място. В никакъв случай камелията не трябва да се оставя близо до радиаторите вкъщи. Листата се покриват с чернилка,  гъбичка, която се разнася от гъсеници. Напръскайте камелията със специален за целта инсектицид. Пъпките на камелията падат, преди още да са цъфнали. Причината е същата, като при окапването на листата – липса на вода или прекалено поливане.