Наръчник за добрата домакиня и любовница от 50-те

2
Добави коментар
Dunavska
Dunavska

50-те години на миналия век са си останали в миналия век, така че е лесно да погледнем на тях с романтично око. Каква е била жената в онези времена? В съзнанието ни веднага изникват веселите изкусителни момичета от пин-ъп изкуството, вечните модни икони от ранга на Мерилин Монро, Джаки Кенеди, Грейс Кели, Елизабет Тейлър, Одри Хепбърн, Бриджит Бардо…

Можем да продължим списъка със знаменити имена, но не до безкрайност. Защото те са били по-скоро изключение, отколкото правило. Животът на повечето жени от 50-те се е подчинявал на съвсем други закони. Нека видим какви.

Вчера, докато се ровехме из интернет, за да ви представим някои възмутително дискриминативни реклами от миналото, попаднахме на серия от вестникарски изрезки, представящи качествата на продукта за дамска интимна хигиена Lynol. Това става чрез изключително обидно изтъкване на едно „женско оскърбление, много по-сериозно от миризмата на тялото и лошия дъх“. Става въпрос за неприятната миризма „там долу“.

Според подчертано сексистките реклами, съпругът с право ще се гнуси от половинката си, ако тя не ползва Lynol. Ще избягва прегръдките й, компанията й вкъщи, комапнията й в обществото… Бракът ще бъде провален. Сами ще се убедите за какво иде реч, ако разгледате изрезките, които сме събрали в галерията.

Освен скандалната кампания на Lynol, открихме и подробен „Наръчник за добрата съпруга“. Там положението е още по-трагично. Дори не смятаме, че има нужда да коментираме – просто го прочетете:

„Приготви вечерята. Планирай я предварително, още от предишната вечер, така че вкусното ястие да е готово навреме, преди той да се прибере. Това е начин да му покажеш, че си мислила за него и че си загрижена за това от какво има нужда. Повечето мъже са гладни, когато се връщат от работа, и възможността за добро ядене е част от необходимото топло посрещане. 

Приготви себе си. Отдели 15 минути, в които да си починеш, за да си свежа за неговото пристигане. Оправи си грима, сложи си панделка в косата и изглеждай бодра. Той досега е бил с уморени от работа хора.

Бъди по-весела и по-интересна за него. Скучният му ден може би се нуждае от разведряване и едно от твоите задължения е да му го осигуриш.

Подреди бъркотията. Направи последна обиколка на основната част от дома, точно преди съпругът ти да се прибере. Забърши масите с парцал.

През по-студените месеци от годината трябва да запалиш камината. Съпругът ти ще се чувства така, сякаш се е озовал в райско и подредено кътче, а това ще развесели и теб. Освен всичко останало, грижата за неговото удобство ще ти достави огромно лично задоволство.

Сведи шума до минимум. По времето, в което се прибира, пералнята, сушилната и прахосмукачката трябва да бъдат изключени. Кажи на децата да пазят тишина.

Изглеждай щастлива, че го виждаш.

Поздрави го с топла усмивка и покажи искреност в желанието си да го удовлетвориш. Изслушай го. Може да имаш да му казваш много важни неща, но времето на прибирането му от работа не е моментът. Остави го да се изкаже първи – помни, че неговите теми за разговор са по-важни от твоите.

Не го посрещай с оплаквания и проблеми.

Не се оплаквай, ако закъснява за вечеря, или дори ако не се прибере цяла нощ. Считай, че това е нещо незначително, в сравнение с нещата, които вероятно е преживял на работа.

Накарай го да се чувства удобно. Сложи го да си почине на удобен стол, или да си легне в леглото. Преварително му приготви топло или студено питие.

Оправи му възглавницата и предложи да му събуеш обувките. Говори с тих, успокояващ и приятен глас.

Не му задавай въпроси относно действията и преценките му. Помни, че той е господарят на къщата и като такъв, винаги ще упражнява волята си справедливо. Нямаш право да го разпитваш. 

Добрата съпруга винаги си знае мястото.“

Твърди се, че този наръчник е публикуван в американското списание Housekeeping Monthly на 13 май 1955 година. Все пак у нас остава надеждата, че това не е вярно, или поне, че текстът е написан на шега. И все пак, дори и да е хумористичен характер, явно отразява нагласите в тогавашното общество.

Какво ни остава, освен да се радваме, че не живеем в онези години?

Ако тази статия ви е била интересна и искате да четете още любопитни материали от нас, можете да се присъедините към Jenite.bg във фейсбук!