Адиантум – Венерини коси

1
Добави коментар
it_maniak
it_maniak

Ако сте от любителите на нецъфтящите стайни растения, харесвате папрати и не сте затруднени в отглеждането им, тогава задължително трябва да си вземете най-нежния вид папрат, а именно Адиантум, наричан още Венери коси.

Какво трябва да знаете за адиантум?

Адиантум е цвете с много имена – познато е на градинарите като Венерини коси, Венерин косъм, Богородичен косъм. Латинското си наименование пък получава заради уникалното си качество – да остава сухо, след като листата му бъдат намокрени с вода. Причината е, че повърхността на адиантума е покрита с восъчен налеп, който действа като щит и капките не могат да попият през него.

Венерините коси е изключително нежно и чувствително растение, затова много хора с удоволствие го отглеждат у дома. Отличава се със светлозелени, перести листа, които са много крехки, затова трябва да внимавате да не ги нараните. Обикновено се отглежда на закрито, защото навън не винаги издържа на природните капризи. Вирее отлично и във флорариуми и терариуми.

Как да си отгледате Венерени коси?
Адиантумът не е толкова труден за отглеждане, но трябва да се отнасяте нежно с него, защото лесно може да бъде наранен. Ето и основните ми изисквания:

Поливане.
За адиантума поливането е особено важен фактор. Не оставяйте корените да изсъхват и не пропускайте поливане, защото растението ще загине. Поливайте го само с престояла вода, никога студена и току що налята. Внимавайте с количеството, защото застояването на водата също може да убие Венерините коси. Пулверизирайте въздуха редовно – растението обича влагата и се нуждае от нея, за да расте здраво.

Светлина.
Венерините коси не понасят преките слънчеви лъчи – изложено на слънце, растението умира. Обича да му е светло, но ако е скрито зад перде или друг вид преграда. Освен това адиантумът не обича големите температурни амплитуди – вирее идеално на 20-25 градуса.

Почва.
Почвата на растението трябва да е лека, пропусклива, за да се отича водата. Може да е смес от пясък, градинска почва и листовка. Хубаво е също да съдържа достатъчно хумус. От края на пролетта до началото на есента трябва редовно да наторявате в малки дози растението с тор, наситената на минерали и други полезни вещества.

Размножаване.
Венерините коси се размножават целогодишно с разделяне на коренището или със спори. На пролет пък може да преместите цветето в един размер по-голяма саксия

Други.
Както при всички папрати, адиантумът също предпочита по-дълбока саксия, която да отговаря на кореновата му система. Периодично може да го подстригвате, за да освобождавате място за нови израстъци. По листата може да се ориентирате кога нещо не е наред. Промяната в цвета е равносилна на липса на светлина, недостиг на въздух, твърде тясна саксия или прекалено топло място. Пазете Венерините коси от щитовидни въшки – ако заболее веднъж, не може да спасите растението, защото не понася инсектициди.

27.09.2013/ Христина Спасова