Тест на новия Opel Insignia

1
Добави коментар
alexpopov
alexpopov

Когато през 2008 година на бял свят се появи първата Insignia, стана ясно, че от Opel са твърдо решени да се преборят със статута си на „вечния втори“ и сериозно да се противопоставят на VW. Много бързо след появата си наследникът на Vectra се превърна в един от бестселърите на марката и изкачи Opel на едно ново равнище по отношение на дизайн и качество. Въпреки успеха в последно време Insignia се нуждаеше от задължителния за петгодишен модел рестайлинг и най-сетне го получи. Екипът ни направи тест драйв на обновената Insignia и първоначалните ни впечатления са, че наглед козметичните промени всъщност представляват един доста съществен рестайлинг.

Екстериор

Основните промени са свързани с предните и задните светлини. Фаровете са с нова форма, което налага и промяна във формата на радиаторната решетка. Тя се предлага в хромиран вариант, но при версиите с вграден радар тя е решена в черен мат. Отзад т.нар. стоп светлини са изтеглени, а свързващата ги хромирана лайстна много ефектно е вкарана в тях. Формата на задните светлини е променена, но си остава с типичния за модела „криловиден“ ефект. Всичко това води до значително по-агресивна визия. Промените правят автомобила да изглежда по-широк, но най-голямата заслуга на променения екстериор е свързана с аеродинамиката. Вграден спойлер и активни жалузи в долната част на предната броня са една от причините коефициентът на въздушно съпротивление на обновената Insignia да е 0.25 – едно от най-добрите постижения в този клас. Като цяло новата визия може да се определи като по-агресивна и същевременно стилна.

Интериор

Най-съществените промени в салона се откриват по арматурното табло. Старата централна конзола, която имаше толкова много бутони, че с тях можеше да се управлява ядрен реактор, вече е минало. Сега на очи се набива огромен 8-инчов дисплей и значително по-малко и по-стилни копчета. Последните са функционални и интуитивни, като иновацията, на която трябва да се обърне внимание, е свързана с мултимедията IntelliLink. Тази система може да се командва по четири различни начина – чрез гласов контрол, от бутоните на волана, с помощта на тъчскрийн дисплей и чрез малък тъчпад на хоризонталната част на централната конзола, подобен на този на лаптопите. Още една от новостите е свързана с променената форма на волана. Новото кормило е „срязано“ в долната си част и придава нужната нотка спорт в купето. В заключение може да се, че салонът е комфортен и голям.

Двигател и ходови характеристики

Гамата от мотори е доста богата и включва четири бензинови агрегата, мощността на които варира от 140 до 325 конски сили, и шест мощностни разновидности на двулитров дизел. Почитателите на нафтата могат да избират според различната мощност, като в зависимост от версиите тя варира от 110 до 195 коня. Бензиновите двигатели с малък обем, както и по-слабите дизели определено не пасват добре на Insignia. Мощният V-образен шестак пък е динамичен, но разходът му на гориво съвсем не е нисък. Поради тези причини според нас оптималният вариант е свързан с по-мощните дизелови мотори, които предлагат достатъчно динамика и ниска консумация на гориво. Що се отнася до ходовата част, тя също търпи промени. За сметка на нови амортисьори и пружини возията е станала по-мека, като това не се отразява на стабилността. Шумоизолацията в купето спрямо пътната настилка е подобрена, но един от съществените недостатъци е свързан с доста отчетливи аеродинамични шумове в салона при скорост над 120 км/ч. Иначе новата Insignia се е сдобила с още по-добри системи за активна и пасивна безопасност. От тях трябва да отбележим наличието на иновационните AFL-светлини и адаптивен круиз контрол.

Цена

Въпреки нововъведенията и промените цените на новата Insignia са минимално, но по-ниски от тази на досегашната версия. Предлаганите варианти са седан, хечбек и Sports Tourer, като последният е по-евтин аналог на Audi A4 Allroad и за него ще стане дума в отделен материал. Иначе в зависимост от нивото на оборудване и предлаганите двигатели, както и от типа каросерия цените варират в диапазона от 40 000 до 70 000 лева с включен ДДС.