Алфредо Торес и Формация RICHMART танцуват шопско хоро на салса

1
Добави коментар

Алфредо Торес и Формация RICHMART танцуват шопско хоро на салса

Силвия Тодорова

Как да се утвърди марката “Made in Bulgaria”?
*”Магията на българския фолклорен танц завладява целия свят!” А, защо не?
Нека всички да помогнем това да стане реалност!

В края на февруари в Пресклуб БТА се състоя пресконференция по повод проекта RICHMART VINTAGE, който обединява потенциала на българския фолклор и българската индустрия. В пресконференцията участваха:
МАРТИН ЙОРДАНОВ – бизнес консултант, предприемач и собственик на компанията за мъжки костюми по поръчка „RICHMART”
ХРИСТО ДИМИТРОВ – консултант на проекта RICHMART VINTAGE, хореограф и режисьор и продуцент на много проекти в българския национален фолклор – Национален фолклорен ансамбъл ,,Българе’’, Международен фестивал на фолклорната носия в град Жеравна и национален събор „Войводска среща’’.
ДЕАН МАНЕВ – директор на „MEN’S FASHION CLUSTER” (МЕНС ФЕШЪН КЛЪСТЕР)
АЛФРЕДО ТОРЕС – танцьор и хореограф от Куба
ФОРМАЦИЯ ЗА НАРОДНИ ТАНЦИ RICHMART
ПРОФ. ЛЮБОМИР СТОЙКОВ – консултант на проекта и водещ на пресконференцията.

Г-н Мартин Йорданов представи основните цели и обхват на проекта RICHMART VINTAGE. Идеята е във времето и с общи усилия на различни нива проектът да се превърне в мащабна кампания за популяризиране на българския фолклор по света. Деан Манев представи конкурса RICHMART VINTAGE (част от проекта) в подкрепа на българските фолклорни танци и мода с общ награден фонд 15 000 лв. Христо Димитров от своя страна разгърна идеята за потенциала, уникалността и богатството на неравноделните размери и как българските народни танци могат да станат популярни в чужбина също като салсата и др. Сътрудничеството на Мартин Йорданов и Христо Димитров започва през 2010 година и постоянно се развива. Алфредо Торес на свой ред отбеляза, че подкрепя проекта, защото харесва естетизма на българския фолклор и като цяло идеята е много съвременна с поглед към бъдещето. Част от пресконференцията беше и атрактивна демонстрация на шопско хоро върху салса музика, която направиха Алфредо Торес и Формация RICHMART.

Участниците отправиха призив към отделни хора, фирми и интитуции да подкрепят проекта, като всеки според възможностите си, се включи в реализирането на идеята. Част от предложенията са:
на 24 май (неделя) емигранти и българи в чужбина да направят клип как танцуват български народни танци и да ги качват в интернет, което да обхване максимално много хора и да се отрази от медиите.
известни личности да поемат предизвикателството да запишат кратко видео как танцуват народни танци и да качат видеото в интернет (подобно на поливането с кофа ледена вода)
да се купуват повече български продукти, за да се подпомага българската индустрия и др.

По време на пресконференцията бяха посочени някои от идеите на организаторите от RICHMART VINTAGE за това как да бъдат подкрепени българската индустрия (в частност модата) и как българските фолклорни танци да стъпят на нови сцени.

НЯКОИ ОТ ИДЕИТЕ:
Известни личности да снимат видео как танцуват народни танци и да го качват в интернет.
Дизайнери от България и чужбина да включват мотиви и символи от българския фолклор в своите облекла.
При изложения в чужбина да се представят по-активно българската народна музика и танци и да се използват за реклама.
Абитуриенти и младоженци да заложат на българската народна музика и танци като ги включват, както в своите тържества, така и да избират тоалети с мотиви, символи и шевици от българския фолклор.
Хореографите в различни танцови и спортни клубове (зумба, аеробика) да заложат на българската народна музика и танци, като правят свои интерпретации с тях.
Мениджъри на различни фирми да залагат повече на българската музикална и танцова традиция, както в своята основна дейност, така и в различните си фирмени мероприятия – делови и артистични.

КОНКУРСЪТ RICHMART VINTAGE
Основната идея на конкурса RICHMART VINTAGE, който е в подкрепа на българските фолклорни танци и мода, е да се демонстрира уникалността на българския фолклор, който може да бъде представен по нов начин.
Имат право да участват: дизайнери ученици и студенти; самостоятелни дизайнери; фирми за мода; българи, живеещи в България и чужбина, както и чужденци, които използват български мотиви и символи в своите модели;
Организаторът: „RICHMART” Русе – най-модерната фабрика за мъжки костюми по поръчка в Европа предлага на участниците съдействие при изработката на прототипите и подпомагане за налагането на техните марки на пазара.
Заявките за участие могат да се изпращат на Facebook страница RICHMART LTD https://www.facebook.com/pages/Richmart-Ltd/521257198002059

Допълнителна информация за условията за участие в конкурса можете да намерите на Фейсбук страницата Richmart LTD:

Снимки:
1. Участниците в пресконференцията: Христо Димитров, проф. Любомир Стойков, Мартин Йорданов, Алфредо Торес и Деан Манев. (от ляво на дясно)
2. Проф. Любомир Стойков и Мартин Йорданов
3. Христо Димитров и Мартин Йорданов
4. Проф. Любомир Стойков и Алфредо Торес
5. – 7. Алфредо Торес и Формация RICHMART танцуват шопско хоро на салса музика.
Фото: Хайлайф

Прочетено: 559 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 76, Февруари 2015
Валерия Велева представи книгата „РАНИ от ВЛАСТ“

Журналистката Валерия Велева, първи зам. главен редактор на в. „Преса“ представи третата си книга „Рани от власт“. В 700 страници тя е събрала 46 знакови интервюта с политици и интелектуалци от последните пет години, чрез които прави равносметка за изминалия четвърт век на прехода.

Към досегашната си колекция от разговори с първите „Мъже на власт“ у нас Велева прибавя и последния комунистически министър-председател Георги Атанасов, последния шеф на УБО, ген. Георги Милушев, последния директор на Единния държавен протокол Борис Джибров, последния министър на културата от епохата на тоталитаризма Георги Йорданов. От спомените им тя успява да извади незнайни досега факти около оставката на Живков на 10 ноември 89-та и последвалите сътресения по етажите на властта.

В раздела „Разбити илюзии“ със смайващи признания са изповедите на Дончо Цончев и Рангел Вълчанов, Мариус Куркински и Теди Москов, Джоко Росич и Хачо Бояджиев, Богдана Карадочева и Васил Найденов, Лили Иванова и Стефан Цанев, Светлин Русев и Любомир Левчев. В третата част „Несбъднати надежди“ са разговори с четиримата президенти на прехода д-р Желю Желев, Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев с техните оценки, често противоречиви, дори да едни и същи факти и събития. В книгата е и последното интервю на Ахмед Доган, както и срещите й с Бойко Борисов, в които освен за политика, тя успява да влезе и в най-интимните кътчета на душата му.

„„Рани“, „разбити илюзии“ – няма особена ведрост в портретите на журналистката, което пък е гаранция, че са честни. Валерия прониква все по-лесно в героите си, тя няма никакви затруднения да извади от тях най-важното, което я интересува в момента. Ако нещо гложди любопитството й, тя не оставя на спокойствие събеседника си, докато не измъкне всичко от него. Затова нейните интервюта – а често би трябвало да ги наричаме „портрети“ – представляват една чудесна основа за следващите поколения репортери, а и изобщо за изследователите на Прехода“. Такава оценка за книгата дава един от най-големите и задълбочени анализатори на този период Кеворк Кеворкян. Според мнението на легендарния тв водещ на „Всяка неделя“ тези „интервюта са ценни и заради това, че ще се появят събрани в книга в момент, когато започва един нов етап от героизирането на някои „леви“ герои на Прехода.

Снимки:
1. Книгата „Рани от власт” на Валерия Велева.
2. – 3. Валерия Велева на представянето на книгата.
4. Валерия Велева и проф. Любомир Стойков на премиерата на книгата.
Фото: © Личен архив

Прочетено: 667 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 76, Февруари 2015
 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:    БРОЙ 75: Мадлен Алгафари гостува на МБАЛ „Св. Панталеймон” Плевен    БРОЙ 74: Творби от Анри Матис в Лондон    БРОЙ 73: „Истории от Свети Влас”    БРОЙ 72: Книгите на знаменитостите    БРОЙ 71: Car Portraits – самостоятелна изложба-живопис на Стилиян Дичев

loading…