Мюзикълът „Трите феи и спящата красавица” на сцената на Младежки театър „Николай Бинев“

5
Добави коментар
moringa
moringa

◊ СЪБИТИЕТО

Детска вокално-театрална формация „Таласъмче” представя „Трите феи и спящата красавица“ – мюзикъл

3 декември, четвъртък, 13 часа Младежки театър „Николай Бинев“

. Тодор Янкулов – режисьор, постановчик . Теодора Попова – автор на текста . Димитър Костанцалиев – музика . Юлиана Томова – хореография . Костюми: Любка Недялкова и Диана Христоскова

Следващи представления: 12 декември (събота) 20 декември (неделя)

С подкрепата на Столична програма Култура на Столична община за 2015

◊ ЗА СПЕКТАКЪЛА   Мюзикълът „Трите феи и спящата красавица“ – сценична адаптация по приказката на Шарл Перо, е в съзвучие с реалните проблеми на децата, за правото им на избор, за надеждите, разочарованията и амбициите на техните родители („орисници“).

Мюзикълът провокира представите ни от класическата приказка на Шарл Перо “Спящата красавица”. Промяната в замисъла касае най-вече по-важната роля на трите феи в историята. Пречупен през съвременните психологически и социални възприятия за ролята на родителите във възпитанието на децата, творческият замисъл на мюзикъла акцентира върху третирането на детето като обект за моделиране от страна на родителите – на личните им стремежи и желания. Правото на избор на самото дете е изтласкано настрани – тук “изборът” е в арсенала на “лошата фея”.

Силата на любовта си остава основна тема и сюжетна линия на спектакъла. Именно любовта дава решение на този конфликт; тя е разковничето, което може да “помири” родителите и децата им. В духа на традиционните християнски добродетели любовта е онова, което пребъдва отвъд всичко тленно, отвъд всички житейски “успехи” и “провали”, отвъд нереализирани и реализирани амбиции, чувство за вина и усещане за смисъла на живота. Това осмисляне на ролята ни на тази земя присъства като финална поанта, представена в достъпна за децата форма.

Посланията на мюзикъла са колкото до самите деца, толкова и до техните родители.

Предизвикателството към големите, способността да приемеш детето като пълноценна личност – нещо твърде трудно понякога.

„Представлението е уникално по няколко причини: Най-напред, поради факта, че художественият ръководител и вокален педагог на детската вокална формация „Таласъмче“ Димитър Костанцалиев е композирал един прекрасен, нов, български мюзикъл, заедно с автора на сценария Теодора Попова. Творбата е плод на изключителното познание на детската психика, музикалната и танцова нагласа на деца от четири до дванайсет годишна възраст, на възможността им да повярват на изпълнителските си възможности, да се радват на уменията си, насърчени и подготвяни от изключителния си вокален майстор и педагог Костанцалиев, от режисьорските умения на актьора Тодор Янкулов и хореографа Юлиана Томова. Това представление е образец за твърдението, че за деца трябва да се работи като за възрастни, само че още по-добре и с по-голяма отговорност.“