Кукери прогониха злото от Разлог | Temaonline.bg

1
Добави коментар
Temaonline
Temaonline

Седем групи кукери от  кварталите в градчето участваха в традиционния фестивал „Старчевата“, провеждащ се в първия ден на Новата година – предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

Освен традиционните бабугери – „чауши“, мечки, мечкари, танцьори и музиканти със зурни и тъпани, имаше и любопитки като подвижните фризьорски салон „Пълна промяна“, хлебарница „Илико” и други.

Фестивалът се проведе в центъра на Разлог, дефилето на седемте групи-представители на кварталите, започна в 11 часа. При придвижването на всяка група към площада, кукерите по традиция честитяха Новата година на стопаните от квартала. Пожелаваха им здраве берекет, сурвакаха, а мечките газеха стопаните за здраве.

Фестивалът „Старчевата” откри ромският квартал „Нов път”. Групата се отличаваше предимно с танцьорите си, кършещи снаги под съпровода на пищящите зурни. Ромите, поздравени при стъпването им на площада с Новата 2016 години от кмета Красимир Герчев, представиха нагледно приказката за „Снежанка и седемте джуджета”. Е за теглената от магаре шейна със Снежанка нямаше сняг, но тя се плъзгаше безпроблемно по мраморния площад.

Атракция бе дефилето на групата от кв. „Гоце Делчев” най-вече с подвижната си Лебарница /хлебарница-бел.ред./ “Илико”. Върху камион с ремарке кукерите месиха хляб, произвеждаха в движение питки и палачинки. Тримата хлебари с побелели от брашното лица чат-пат мятаха в горящата пещ пиратки. От платформата се ръсеше на поразия брашно и трици.

 

 

Втората дефилираща на площада група представи и подвижен салон за красота „Пълна промяна”. На всички страни на камиона имаше шеговити надписи, като например съвета „Ако балдъзата ви е по от жена ви, направете пълна подмяна”, „Клъцни срежи и ц*ци направи” и др.

„Крапата махала” се представи с облечени в национални носии над 50 танцьори, между тях се търкаляха мечки, скачаха чауши, станали защитена марка на фестивала в Разлог.

Старчевата показа, че в Разлог, както навсякъде в региона, традициите са живи и се предават от поколение на поколение. Доказано от десетките малчугани, някои от които още не проходили, но в народни носии и костюми от кожи.