След победата за Brexit – реакциите в Брюксел и у нас

6
Добави коментар
Nelly_Nelly
Nelly_Nelly

Как коментираха резултатите лидерите на общността и шефът на НАТО, какво смятат Бойко Борисов и Росен Плевнелиев – и какво предстои в краткосрочен план

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер свика спешна среща на ръководителите на Европейския съюз в опит да съгласуват обща европейска позиция след резултата от британския референдум. В срещата участват председателят на Европейския съвет Доналд Туск, председателят на Европарламента Мартин Шулц, холандският премиер Марк Рюте, чиято страна е ротационен председател на ЕС, съобщи БНР.

Идната сряда, 29 юни, когато е редовната среща на върха на ЕС в Брюксел, 27-те държавни лидери се събират без британския премиер Дейвид Камерън на неформално заседание, за да съгласуват позициите си за по-нататъшните си отношения с Великобритания, стана ясно от съобщението на Доналд Туск. Полякът определи резултата от референдума като политически, драматичен и исторически момент – но не момент за истерични реакции, – и увери, че Европа ще запази своето единство въпреки резултатите от британския вот:

„Днес от името на лидерите на 27-те страни членки мога да кажа, че сме решени да запазим нашето единство като общност от 27 държави. За всички нас Европейският съюз е рамката за нашето общо бъдеще. Искам да ви уверя, че няма да има законов вакуум и докато Великобритания напусне общността, европейското законодателство ще продължи да се прилага спрямо страната, както и в самата нея.“

Още тази неделя дипломати от 27-те страни членки се събират в Брюксел извънредно за подготовка на предстоящите разговори на високо равнище. Освен от правителствата обаче, условията по раздялата с Обединеното кралство, които тепърва ще се преговарят, трябва да се гласуват и от депутатите на ЕП. След среща между ръководствата на парламентарните групи председателят на институцията Мартин Шулц обяви, че следващия вторник се гласува извънредна резолюция с позиция по британското напускане:

„Много сме тъжни от решението на британските гласоподаватели, но то е суверенен израз на волята им да напуснат ЕС. Съобщението на премиера Камерън да напусне поста през октомври със сигурност ще предизвика дебат на следващата среща относно неговата предстояща декларация на лидерската среща идната седмица. Внимателно ще анализираме с колегите ми от другите институции какво означава това за задействането на Член 50 от Лисабонския договор. Ние в ЕП сме готови да допринесем с всички средства за конструктивен процес. Огромното мнозинство от групите подчертаха, че стабилността е важна и за двете страни. Страните, оставащи в ЕС, и особено държавите от еврозоната, трябва да обсъдят как да защитят зоната идния месец от случващото се на международните пазари.“

Междувременно окуражаващ сигнал дойде от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг:

„Докато определят следващата страница в отношенията си с ЕС, аз знам, че позицията на Великобритания в НАТО остава непроменена. Обединеното кралство продължава да бъде ангажиран съюзник, който играе водеща роля в Алианса. Днес, когато сме изправени пред повече нестабилност и несигурност, НАТО е по-важен от всякога и ще продължи тясното си сътрудничество с ЕС.“

Премиерът Бойко Борисов коментира резултата от британския референдум като „лош ден за Европа“. По думите му Европейският съюз става по-слаб: 

„При всички случаи за мен това е лош ден за Европа. Аз уважавам избора на техния народ, макар че от днес нататък ще е тежко разделен и това, което ще е хубаво или лошо, ще е последствие за тях. Оттук нататък ЕС трябва да покаже, че може и без Великобритания. И поне аз считам, че правилното е, щом така са избрали, да се оставят сами да решават съдбата си. Ние да започваме да мислим за Европа без тях и всякакви преговори за особени статути, за подобни неща не трябва да се водят, защото това ще разбие Съюза. Ще останат България, Румъния и Гърция, ако се получи ефектът на доминото, последствията ще са за всички.“

Президентът Росен Плевнелиев също изрази разочарование от вота на британците:

„Това е един лош ден за Европа, лош ден за европейската демокрация, лош ден за европейската икономика, ясен знак за ненаучен урок от историята. Една велика сила, символ на свободна търговия, една държава със сигурна либерална демокрация реши да се изолира обратно в националните си граници на собствения си остров…“ Дълбоко съм притеснен, че днес националисти и популисти тържествуват по улиците на Европа. Аз съм сигурен, че обединена Европа, със или без Великобритания, трябва да гледа напред.“

Източник: БНР