Парламентът прие позицията си относно авторското право

1
119
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

Парламентът прие преработената си преговорна позиция по разпоредбите за авторското право в сряда, добавяйки мерки за защита на малките предприятия и свободата на изразяване, с 438 гласа „за“ срещу 226 „против“, с 39 „въздържали се“.

Една от основните цели на измененията, предлагани от Европа, имат за цел справедливо заплащане и защита правата на музиканти, изпълнители, сценаристи, журналисти и др. в условията на интернет, по-специално при използването на платформите за споделяне като YouTube или Facebook, както и от новинарски агрегатори като Google News.

Припомняме Ви, че новият еврорегламент предизвика сериозни обществени реакции. Конфликт се появи покрай член 13, например. Според него, всички интернет сайтове, работещи със съдържание, качено от потребителите, ще трябва да инсталират автоматични системи за предварително следене, разпознаване и триене на съдържание. Експерти от IT сферата оспориха легитимността му като изтъкнаха, че по този начин ботове ще решават кои материали нарушават авторското право.

За да успокои надигналата се буря, Европа редактира текстовете. Уикипедия и платформи със софтуер с отворен код няма да бъдат засегнати. Новите текстове изключват и малките и микроплатформите. По този начин простото споделяне на връзки към статии, придружено от „отделни думи“, които ги описват, ще бъде изключено от ограниченията на авторското право.

Тези платформи допълнително ще бъдат задължени да установят бързи системи за обжалване (управлявани от екипа на платформата, а не от алгоритми), чрез които да могат да бъдат подавани жалби, в случай че даден материал е бил премахнат погрешно.

Текстът на Парламента също така засилва преговорните права на авторите и изпълнителите, като им позволява да претендират за допълнително възнаграждение от страната, която експлоатира техните права, когато предварително договореното възнаграждение е „непропорционално“ ниско спрямо произтичащите облаги.

Текстът добавя, че тези облаги трябва да включват „непреките приходи“. Това ще даде право на авторите и изпълнителите да оттеглят или да прекратяват изключителните права върху лиценза за използване на тяхната работа, ако се приеме, че страната, която притежава правата за използване, не упражнява това право.

Не се знае обаче как ще проработи на практика “отсяването” на материалите, които нарушават директивата. Всякакви действия, предприемани от дадена платформа за проверка дали качването на информация не нарушава авторските права, трябва да бъдат проектирани по такъв начин, че да се избягва засичането на „произведения, които не нарушават закона“.