Степен на китайска ракета падна близо до училище скоро след изстрелването

1
209
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка от иначе успешното изстрелване на 7-ми септември. Photo credit : CAST

8 септември 2020 г. 18:45 ч.

Светослав Александров. Вчера, на 7-ми септември, Китай изстреля успешно ракета-носител „Лонг Марч 4B“ със спътник за наблюдение на Земята „Гаофен 11“. Но въпреки че сателитът бе позициониран благополучно в орбита, китайците се разминаха на крачка от трагедия – първата степен на носителя падна в близост до училище.

На публикуван в мрежата любителски видеозапис (линк в края на тази публикация) се вижда как отработената степен се насочва неконтролируемо към разположената до училището гориста местност, след което експлодира. Облакът от експлозията е с оранжев цвят, което е показател, че ракетата е работила с отровната горивна смес от хидразин и диазотен тетроксид. 

Тази двукомпонентна горивна смес се нарича хиперголична и при нея компонентите се самозапалват спонтанно при контакт. Ето защо тя все още се ползва в практиката – не се налага внедряването на сложни системи за запалването на двигателите. Но освен че сместта е токсична, тя е и вредна за околната среда. Поради този факт на запад вече почти не летят подобни ракети, а и космодрумите се строят в близост до морето, за да не падат ракетните степени край селата и градовете.

Китай също има подобен космодрум до брега, откъдето се изстрелват новите ракети „Лонг Марч 5“ и „Лонг Марч 7“. Те работят с керосин и кислород или течен водород и кислород. Но все още функционират и трите по-стари космодрума, които се намират дълбоко в провинцията – регионите са били подбрани по време на Студената война, за да се осигури нужното ниво на секретност. Проблемът е, че там има населени места. 

Принципно преди изстрелването на ракетите жителите биват предупреждавани, за да им се даде възможност да се евакуират. Фактът, че това видео е заснето с такива подробности показва, че падането на степента е било очаквано. Но остава само да гадаем защо този път не е имало евакуация. 

Видеозапис от падането на степента на ракетата – Youtube link

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/