Хранене при Хашимото: 7 страхотни рецепти, които да опитате

1
208
Добави коментар
forlifebg
forlifebg

Щитовидната жлеза функционира като хормонален регулатор, затова е препоръчително да се съблюдава всяко хранене при Хашимото и хипотиреоидизъм. Когато щитовидната жлеза е слабо активна, не се отделят достатъчно хормони, което води до проблеми извън щитовидната жлеза. Хипотиреоидизъм (слабо функционираща щитовидна жлеза) възниква, когато жлезата не произвежда достатъчно ниво на тироксин (Т4) и тетрайодтиронин  (Т3).

 

Защо е важно избирателното хранене при Хашимото и тиреоидните заболявания?

Тиреоидит на Хашимото се наблюдава при около 5 на 100 души и това е най-честата причина за хипотиреоидизъм. Жените са по-склонни да развият Хашимото от мъжете. Болестта се наблюдава повече при жени на възраст между 40 и 60 г., но в последно време не са малко и случаите между 25-40 г.

Проучвания са установили, че генетичните фактори допринасят за вероятността човек да развие това автоимунно заболяване. Разбира се – в допълнение към факторите на околната среда и други автоимунни нарушения.

По-нови проучвания разглеждат храненето като фактор при развитието на Хашимото.

Въпреки, че все още се правят много изследвания върху хранене при Хашимото, някои  от тях откриват доказателства, че определени нива на микроелементи играят роля при заболяването. Такива могат да бъдат високият прием на йод и недостигът на селен, желязо и витамин Д.

 

Важни хранителни елементи за хора, диагностицирани с Хашимото

Превенцията и лечението на различни заболявания в днешни дни все повече включват различни хранителни подходи. Холистичният подход се наблюдава и когато се установят проблеми с щитовидната жлеза.

Хората, които са диагностицирани с Хашимото или друго автоимунно заболяване могат да променят диетата си – най-малко за да облекчат симптомите.

За тези, които страдат от Хашимото или хипотиреоидизъм, има няколко важни хранителни вещества, за които е добре да знаят.

 

Хранене при Хашимото: приемът на йод

Приемът на йод е нещо, с което хората, диагностицирани с Хашимото, трябва много да внимават. Те трябва да приемат малко йод, но същевременно да се уверят, че консумират достатъчно.

Основните хранителни източници на йод са някои морски дарове (водорасли, миди, скариди, сьомга, риба тон). Животинските продукти като кисело мляко, мляко и яйца. Плодове като боровинки и ягоди. Също така е важно да се внимава за йодираната сол, която е основен източник на йод.

 

Селен при Хашимото

 

 

Добавянето на повече селен към менюто е препоръчително, когато става въпрос за хранене при Хашимото. Храни с високо съдържание на селен са бразилските ядки, стридите, слънчогледовото семе, гъбите.

 

Витамин Д при диагноза Хашимото

Хората с Хашимото са насърчавани да увеличат приема на витамин Д, който подпомага усвояването на калция в организма. Както знаете, най-лесния начин да си го набавите, е като излезете на слънце.

През студените и по-мрачни месеци в годината набавянето на витамин Д става чрез добавки или чрез храната – риба и органични млечни продукти.

 

Още някои важни елементи за вашето хранене при Хашимото

Храните с високо съдържание на фитонутриенти, качествени мазнини и пробиотици са полезни за хора с Хашимото. Цялостна хранителна диета, пълна с плодове, зеленчуци, здравословни мазнини и пълнозърнести храни може да бъде от полза. Особено за хората, страдащи от автоимунно заболяване.

Докато диетата може да помогне за увеличаването или намаляването на някои микроелементи, могат да се включат и хранителни добавки. Разбира се – след консултация с ендокринолог и диетолог.

 

Помага ли безглутеновата диета ?

Няма ясни доказателства, че безглутеновата диета може да предотврати автоимунни заболявания като Хашимото. Намерена е обаче връзка между Хашимото и цьолиакия – автоимунно разстройство, при което приемът на глутен уврежда тънките черва.

Поради тази констатация на хората с Хашимото се препоръчва да спазват безглутенова диета като част от лечението. Дори ако цьолиакията е изключена, е по-добре да се придържат към безглутенова диета известно време.

Глутенът се съдържа в пшеницата, ечемикът, ръж и овес, който не е сертифициран като „безглутенов“ (gluten free). Тези зърнени храни откриваме в хляба, тестените изделия, зърнените храни.

Когато пазарувате, търсете обозначение и сертификат за безглутенов/ gluten free продукт на опаковката. Особено, ако сте диагностицирани с цьолиакия.

 

 

Хранене при Хашимото: подходящи рецепти за вашата диета

Споделяме с вас няколко предложения, които можете да включите във вашия одобрен от специалист хранителен режим, ако страдате от Хашимото и хипотиреоидизъм.

 

1. Вода с лимон и джинджифил

Залейте с гореща вода 1 нарязан лимон и настърган пресен корен от джинджифил. Добавете мед – количеството е по желание. Разбъркайте и се насладете на вкусовете. Ако спазвате кето режим, можете да добавите, вместо мед, стевиола с ванилия.

 

2. Домашен кокосов йогурт

В стерилизиран предварително във вряща вода буркан изсипете 400 мл кокосово мляко. Разклатете хубаво буркана, докато млякото стане гладко. Изсипете съдържанието от 2 капсули пробиотик вътре и отново разклатете енергично. Оставете буркана на плота, като го затворите с капака, за 24 до 48 ч., за да се активира процесът на ферментация. Разклащайте от време на време. След това приберете буркана в хладилника – така сместа ще се сгъсти до желаната консистенция. Когато е готов за консумация, можете да добавите кленов сироп, малко морска сол и колаген на прах. Съхранявайте в хладилник до 7 дни.

 

3. Свежа салата от краставица

За да си направите високо хранителна такава, използвайте следните продукти:

2 краставици 4-5 чери доматчета, разполовени 1 връзка зелен лук 1 с. л. пресен босилек, нарязан 1 с. л. пресен магданоз 1 ч. л. чесън (ако спазвате кето диета, използвайте такъв на прах) 1 с. л. оцет 2 ч. л. екстра върджин зехтин 100 г прясно сирене фета, натрошено Сол, червен и черен пипер на вкус 4. Хранене при Хашимото: Супа от гъби

 

 

Можете да видите нашите предложения за супи от гъби шийтаке. Шийтаке са изключително полезни за организма ни – разберете повече за състава им в статията по темата в нашия блог.

 

5. Печена сьомга

Необходими продукти:

4 филета от сьомга 50 мл екстра върджин зехтин Сок от половин лимон 4 резенчета портокал 1 ч. л. морска сол

Загрейте фурната на 175°C. През това време мариновайте сьомгата в зехтина и лимоновия сок. Поставете резен портокал върху всяко филе, поръсете с морска сол и печете около 30 минути или докато сьомгата е готова.

 

6. Мус от карфиол

Необходими продукти:

1 глава карфиол 100 мл кокосово мляко 1 връзка пресен лук 1 с. л. магданоз 1 с. л. пресен копър

Задушете карфиола на пара. Когато омекне, сложете го в блендер и добавете останалите съставки. Разбийте.

 

7. Мариновано пиле по марокански

Необходими продукти:

4 пилешки бутчета 100 мл портокалов сок 1 с. л. екстра върджин зехтин 1 с. л. пресен джинджифил 1 ч. л. червен пипер 1 ч. л. кимион, смлян ½ ч. л. кориандър, смлян Щипка сол 2 ч. л. настъргана портокалова кора 2 с. л. мед (ако сте на кето режим – използвайте зехтин) Поставете бутчетата в плик за печене. За маринатата: в малка купа разбъркайте всички съставки, без меда и портокаловите кори, и изсипете в плика върху бутчетата. Завържете плика и разклатете, за да се покрият бутчетата с маринатата равномерно. Мариновайте в хладилника минимум 4 часа, като от време на време обръщате плика. След това отцедете от маринатата и преди да започнете да ги печете, намажете ги със смес от меда и портокаловите кори. Най-добре се изпичат на скара, на температура около 90°C за около 1 час. В последните 10 минути с четка ги намажете още веднъж с медената смес.

 

От все по-голямо значение за нашето здраве е с какво и как се храним. При автоимунните заболявания можем да направим някои промени в менюто си, за да облекчим симптомите, както и да подобрим резултатите си. Трудно ще бъде, докато свикнем с новите вкусове, но когато храненето се превърне в навик, ще има само позитиви за организма ни.

Грижете се за здравето си – имате свободата да го правите.