ЧАЕНО ДЪРВО – МАСЛОТО С НАТУРАЛНИ ЛЕЧЕБНИ КАЧЕСТВА

1
170
Добави коментар
StashimirPetrov
StashimirPetrov

КРАТКА ИСТОРИЯ И ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Ботаническото му наименование е Melaleuca alternifolia и се добива от листата на дървото, чрез метода на парна дестилация. Произхожда от югоизточен Куинсланд и североизточния бряг на Нов Южен Уелс, Австралия. Други видове са култивирани и на други места по света, но Melaleuca alternifolia се произвежда единствено и само в Австралия. 

Чаено дърво е основното име на група растения от семейството на мелалеука, включващи каяпут (Melaleuca cajeputi), и ниаули (Melaleuca viridiflora), както и и много други. Има иглообразни листа, подобни на кипарис и цветове, обагрени в жълто или лилаво. Ha виcoчинa дocтигa дo 7 мeтpa и пpeдпoчитaнoтo мy мяcтo зa виpeeнe ca блaтиcтитe paйoни. Дъpвoтo ce изpязвa, нo caмo зa двe гoдини изpacтвa нaнoвo и e гoтoвo зa нoвo пoдpязвaнe. 

Можете да добавите етерично масло от чаено дърво в любимото си базово масло и да го изпозлвате за масаж,  във ваната, като компрес при наранявания, за инхалация или разтривки. Дифузирането облeĸчaвa дeпpecия, изтoщeниe и нepвнocт. Според източните духовни течения, облeĸчaвa нepвнaтa cиcтeмa и cтимyлиpa пoтoĸa oт eнepгия „Чи“. Енергизира всички чакри и изчиcтвa зacтoялaтa eнepгия в тялото.

Хидрозол от чаено дърво се препоръчва за грижа за лицето, особено за мазна, акне или проблемна кожа. Успокоява раздразнената кожа с проблеми като екзема, псориазис и други подобни. Може да се използва като дезодорант спрей за подмишниците или стъпалата. Напръскайте го върху ухапвания от насекоми, драскотини, ожулвания или повърхностни рани или го използвайте като вода за уста. Хидрозол Чаено Дърво може да добавите във вани, да го използвате вместо вода за приготвяне на натурални козметични продукти (особено за маски с бяла или зелена глина), можете да го използвате като дезодорант, спрей за тяло или освежаващ тоник за лицето, за охлаждане и освежаване на кожата през деня, за аромата в сауните, можете да го добавите във вода за изплакване на косата, да изполвате като парфюм или за масаж в комбинация с натурални масла. Заради силните си бактерицидни и антибактериални свойства, маслото от чаено дърво може да замени агресивните съставки на козметиката срещу акне и себорея, както и тези на почистващите препарати за дома. Маслото може да се употребява в маски за кожа и коса, както в домашни препарати за почистване. Ето и една лесна рецета, която можете да направите у дома:

Маска за лице против акне

2 супени лъжици суров мед1 супена лъжица ябълков оцет4 капки ЕМ от тамян4 капки ЕМ от лайка4 капки ЕМ от мащерка4 капки ЕМ от чаено дърво

Смесете всички съставки в малка купа, разбъркайте старателно. Нанесете сместа върху чиста кожа с подходяща четка с мек косъм. Оставете от 15 до 20 минути и отмийте с топла вода. Подсушете с потупване и нанесете подходящ хидратиращ крем или масло за лице. Можете да прилагате маската веднъж седмично. Ако от количеството смес остане, не изпозлвайте повторно.

ЧАЕНО ДЪРВО В ДОМАКИНСТВОТО

Природната алтернатива на силните химически агенти в масовите препарати за почистване. Можете да смесите няколко капки масло от чаено дърво с едра морска сол и да изтъркате плочките на банята или повърхността на ваната, за да отстраните петната, мръсотията и бактериите от тях. Други приложения: Добавете няколко капки масло от чаено дърво в препарата за измиване на съдове, а гъбата за съдове измивайте редовно с разтвор на маслото с малко вода. Добавете 20 капки масло от чаено дърво в 1 литър вода и можете да използвате сместа, като репелент срещу насекоми в дома и извън него.

Препарат за почистване на баня с чаено дърво и цитруси

2 супени лъжици течен кастилски сапун Dr.Bronner’s2 супени лъжици сода бикарбонат20 капки ЕМ от чаено дърво15 капки ЕМ от портокал или лимон (или по 7 капки от всяко)15 капки ЕМ от лимонов евкалипт или мирта2 чаши дестилирана вода

Необходими материали: Еднолитрово шише с пулверизатор, за предпочитане стъклено

Начин на приготвяне: Изсипете течния сапун, содата и етеричните масла в шишето и ги смесете добре. Добавете водата и разклатете добре. Използвайте, като всеки друг препарат за почистване на баня. Разклащайте шишето преди всяка употреба.

Препоръчваме ви и продуктите от линията Greenatural почистващи препарати – органични, естествени, ефективни, концентрирани и дермо-съвместими. Те представляват идеалното решение за максимална чистота и хигиена на дома. Произвеждат се с помощта на сертифицирани органични суровини. ICEA екологичното сертифициране на формулите на продукта гарантира ниска стойност на VCD (критичен обем на разреждане). Използваните съставки са избрани от местното производство (Италия). Във формулите няма етоксилирани повърхностно активни вещества и синтетични багрила.Те са дерматологично тествани от Университета на Ферара. БЕЗ синтетични парфюми, оцветители, оптични избелители, формалдехид на Sles (Sodium Laureth Sulfate),EDTA, хлор, Изотиазолинони, фосфор, ензими и вещества от животински или нефтохимически произход.Тестван е и за тежки метали (никел, хром, кобалт), гарантиращи пригодността на хората с алергии от метал.Ароматът се получава без използването на синтетични парфюми, а само с органични етерични масла.Не са провеждани тестове върху животни на всички съставки.

Течен препарат за ръчно миене на съдове с органично портокалово етерично масло. Благодарение на своята екологична формула с растителни повърхностноактивни вещества от възобновяеми източници, ефективно обезмаслява и почиства, грижейки се, както за кожата на ръцете, така и за околната среда. 

Еко обезмаслител с етерично масло от лимон и чаено дърво. Суперконцентриран. Благодарение на своята екологична формула с растителни повърхностноактивни вещества от възобновяеми източници, тя позволява ефективно обезмасляване, грижейки се кожата на ръцете и опазване на околната среда.

Всички описани етерични и базови масла в тази статия, може да намерите в био магазин МаКаСа, в гр. Бургас, бул. „Алеко Богориди“ 22. Както и да поръчате онлайн като кликнете:

ИНСТРУКЦИИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ

* Информацията в тази статия е само с образователна цел и не е предназначена да служи за база профилактика или лечение! Международната Федерация на Ароматерапевтите не препоръчва етеричните масла да се приемат вътрешно, освен ако приложението не е под наблюдението на лекар, квалифициран в клиничната ароматерапия!* Когато изпозлвате натурални продукти за домашна козметика и етерични масла, винаги хигиенизирайте добре съдовете, които ще изпозлвате за своите козметични продукти. Съхранявайте в хладилник, като запишете на удобно за вас място датата, на която сте нарпавили съответния продукт. Имайте предвид, че всяка домашно приготвена рецепта има годност максимум 6 месеца.* Важно е етеричните масла да се съхраняват на тъмно и сухо място, за да се избегне тяхното окисление. Не използвайте етерични масла, ако страдате от епилепсия, ако сте бременна или кърмите, на деца до 6 години и хора с индивидуална непоносимост към маслото. Винаги тествайте етеричните масла за индивидуална непоносимост, като ги разредите съответно в базово масло (жожоба) и нанесете в лакътната свивка.* Повечето цитрусови етерични масла са фототоксични (освен ако изрично не е упоменато на етикета, че не е фоточувствително)! След нанасяне на кожата, чрез кремове или друг вид козметични процедури, НЕ СЕ ИЗЛАГАЙТЕ на пряка слънчева светлина! * Използвайте етерични масла с изключително внимание, когато ги прилагате на деца и не забравяйте първо да прочетете препоръчителните съотношения за разреждане ТУК. Препоръчваме ви да се консултирате с квалифициран специалист по ароматерапия, преди да използвате масла върху деца, възрастни хора или ако имате медицински проблеми или приемате лекарства. Бъдете здрави, чрез разумно прилагане на етеричните масла!

Източници:

Source: I. Southwell. Tea Tree Oil Composition, Standards and Monographs. (Cosmetics, Aerosols & Toiletries in Australia 10, 1997), 14-17. Source cited in Robert Tisserand and Rodney Young, Essential Oil Safety (Second Edition. United Kingdom: Churchill Livingstone Elsevier, 2014), 440.

www.aromaweb.com/essential-oils/tea-tree-oil.asp

Уикипедия

Етерични масла за всеки ден – 101 съвета за употреба – Полина Маркова

Лечебната сила на етеричните масла – Ерик Зелински, издателство Вдъхновения, 2019г.

Аромaтерапия за жени – Борислава Люцканова, Александра Табакова,  издателство Вдъхновения, 2019г.

Снимки: Depositphotos, unsplash.com/photos/n5qirFAe6rQ, makasa.org