Колерия

2
Добави коментар
maritime
maritime

Изящната дъщеря на джунглатаКолерията произхожда от влажните тропически лесове на Колумбия. Родът включва около 10 вида, които живеят на рохкавата и богата почва под балдахина на джунглата. Това са неголеми тревисти растения с люспести коренища, подобни на коренищата на ахименеса. Стъблата са дълги около 60см, не се разклоняват. Листата са сравнително едри, кадифени, тъмнозелени, понякога красиво нашарени, разположени плътно едно до друго. Цветовете са фунийки с обърнати назад венечни листенца, биват с червена, розова, жълто-оранжева или малинова багра. Колерията се отглежда лесно даже от не много опитни любители.

През лятото предпочита светло, но не припечно място, спокойно може да бъде настанена и на балкона. Полива се умерено с хладка престояла вода. Нужната й въздушна влажност се осигурява чрез поставянето на саксията в съд с влажен мъх или пясък, но не бива в никакъв случай да се пръска с вода, защото мъхестите листа губят от декоративността си, а може и да загният. Дори ако не й се създава допълнително овлажняване на въздуха, колерията прекрасно се адаптира към нормалния стаен въздух. Ако я подхраните няколко пъти по време на активния растеж – през пролетта и лятото, ще се отблагодари с обилен цъфтеж и богата листна маса. През зимата колерията може да почине в по-хладно помещение -12-15 градуса, при добро осветление. Ако забележите, че листата завяхват, преместете я на по-топло. Полива се рядко, но почвата не трябва да пресъхне. Някои сортове не се нуждаят от различен режим на отглеждане през зимата и цъфтят нормално през цялата година.

Размножаването е лесно – случайно счупените стъбла се вкореняват без проблеми през всички сезони, а при пролетното пресаждане коренищата лесно се разделят. Младите растения зацъфтяват още през същия сезон. Почвата, в която колерията ще расте добре, трябва да е лека и хранителна, предимно листовка, смесена с чимовка и пясък. Рядко се напада от вредители, при сух въздух може да пострада от акари или листни въшки. Тайните на успехаСветлина: Обича обилно, но разсеяно осветяване. Вода: Умерено поливане без задържане на вода в подложката. Влажност на въздуха: Предпочита влажен въздух, но се приспособява и към по-сухия. Пресаждане: През пролетта, но не задължително. Подхранване: Ако се пресажда всяка пролет, не е нужно.