Архитект предлага система за производство на пилешко месо в стил „Матрицата“

34
Добави коментар
pile_7o
pile_7o

Архитект предлага система за отглеждане на пилета за масова консумация, която сякаш е взета от филма „Матрицата“ (виж снимка тук).

Според замисъла на Андре Форд мозъчната кора на птиците ще се премахва, за да не усещат те ужаса от натъпкването им в предлаганите от него вертикалните клетки.

Милионите пилета, които се убиват всяка година за месото им, се отглеждат обикновено в огромни тъмни помещения без естествена светлина в продължение на шест-седем седмици.

Растежът им умишлено е ускоряван до степен, в която сърцата и дробовете им не издържат и те често умират.

Философът Пол Томпсън от университета „Пурдю“ предлага т.нар. решение „Сляпо пиле“. Той твърди, че пилета, ослепели по случайност, приемат по-леко наблъскването им заедно в клетките за отглеждане, отколкото нормалните птици.

Според него умишленото предварително ослепяване на пилетата

за хранителната промишленост е възможно решение на проблема с малкото пространство, на което са принудени да растат те. Това, за него, е и по-хуманно.

Архитектът Андре Форд обаче прави още една крачка в тази посока и предлага решението „Пиле без глава“.

При него мозъчната кора на птиците се отстранява, за да се възпрепятстват сензорните им усещания и стреса от условията, в които растат.

Остава продълговатият им мозък, благодарение на който хомеостатичните процеси на тялото се запазват и пилето може да расте.

Форд предлага това решение по две причини: заради нарастващите нужди на човечеството от месо, особено птиче, и заради по-хуманното отношение към животните, благодарение на които в крайна сметка се изхранваме.

Според Форд след „обезчувствяването“ на пилетата,

те могат да бъдат поставяни по около 1000 бройки заедно, закачени към вертикални рамки, подобно на начина, по който са свързани към мрежата хората във филма „Матрицата“. Пилетата ще трябва да останат и без крака, за да има още повече място.

Вертикалната система на Форд, която той нарича „център за несъзнателно животновъдство“, ще доставя вода, храна и въздух до животните чрез мрежа от тръбички. По същия начин ще се извеждат и изпражненията им.

Техниката може да позволи на кубически метър да се отглеждат към 11,7 пилета, вместо сегашните (както е на Острова) 3,2.

Едно от предизвикателствата пред системата на архитекта е липсата на мускулна стимулация за птиците. За този проблем той предлага електрошокови импулси.

Форд твърди, че този начин на отглеждане не е по-шокиращ от сега съществуващите

„Реалността на сегашните методи е по-ужасна, но е скрита зад сантименталните образи на традиционното фермерство, които си представяме и които ни представят опаковките с пилешко месо“, казва той пред сайта Wired.com.

По думите му между утвърдената и предлаганата от него система има много различия, но най-важното е премахването на болката.

За него тя е близка по цел с тази на учените, създали месо в лаборатория – синтеза на животински протеини минус животинско страдание.