Музика – Как се отразяваше от печатните медии по времето на социализма

5
Добави коментар
gogobg
gogobg

Според музикалните речници терминът „бийт“ произлиза от джаза и означава ритмично пулсиране. В Съединените щати считат, че този музикален жанр, макар и зародил се в Англия, е намерил своето широко разпространение отвъд океана и е послужил за основа на не по-малко широкото явление поп-музика. За много хора бийтът все още е спомен за нечленоразделно виене, за дългокоси младежи, за истерична публика. За скептиците това е рекламно хрумване. За англичаните, където течението бийт процъфтява през 1957 г.,това е революционен протест.
Бийтът се ражда в Ливърпул, на една мръсна улица с Има още →

1968 година за английската рок-музика е свързана с едно единствено понятие -блуз. Ерата на певеца-солист постепенно отстъпваше пред завоюваната територия на инструменталистите, а в света вече се говореше за нови направления, забелязваха се първите щрихи на рок-дзказа. По ирония на съдбата именно в този момент окончателно се разтури съставът „Ярдбърд“, един от предвестниците на промените в рок-музиката, и само китаристът Джими Пейдж продължи да упорствува, основавайки групата „Ню Ярдбърд“. Минават няколко месеца в търсене и когато блус-рокът навлиза в репертоара трайно, като определяща стилова характеристика на изпълненията „Ярдбърд“ излиза за пръв път с новото си име „Лед Цепелин“. Умишлено! За да бъдат отстранени всякакви асоциации с разпадналата се „група“. Годината 1968 клони към своя край.
От гледна точка на развитието на „Лед Цепелин “ крайно интересна е Има още →

Участниците в английския ансамбъл „Диип Пърпъл“ сами са определили своя състав като „групата, на която най не и върви“: на един техен концерт избухва пожар, друг път се разбива на трески уникалния орган на Джон Лорд, китаристът Ричи Блекмор винаги заболявал пред гастролите, а когато пристигат в швейцарския град Монтрьо, за да запишат нова плоча изгоряла… студията за звукозапис (солидно здание, преживяло повече от 100 години…
Всичко това е вече част от легендата, за чието разпространяване и Има още →

Мелодични, запяващи се от първо слушане – такива са песните на АББА. След повече от десетгодишното „господство“ на многоватовите електрически уредби един вокално-инструментален състав създава песни, в които електричеството не е всесилно. Тук то е само средство за темброво и динамично обогатяване на звука, а мелодията -простичка и едновременно с това жизнена и оригинална, придава на песните онази свежест и очарование, които дълго време липсваха на повечето „бийт“ и „поп“-групи. Четиримата скандинавци едва ли си поставят за цел да сложат началото на ново течение в забавната музика. Явна е обаче тяхната амбиция Има още →

Пол Маккартни, след участието си в дует със Стиви Уондър, отново се представя с партньор. Той е записал в дует с Майкъл Джексън (помним го от „Джексън файв“) своята песен „Момичето е мое“.

В Унгария (след ГДР, Чехословакия и Полша) започна да излиза специализирано списание за рок и Джаз музика, наречено „Джаз’82“. То е издание на джаз секцията при Съюза на музикалните дейци, а главен редактор е известният пианист и педагог Янош Гонда. Припомняме, че неговата книга „Джазът — история, теория, практика“ (Издателство „Музика“, 1975) бе първата книга, посветена на това изкуство, появила се на български език

Дейвид Боуи, след както се „преквалифицира“, влиза от филм във филм. В момента работи върху главната роля в японо-английския филм „Щастлива Коледа, мистър Лоурънс“ на режисьора Нагиси Ошими.

Вестник „Ню Йорк таймс“ огласи десетте най-добри плочи през 1982 година, подредени според мнението на най-авторитетните критици (!). Сред тях са девет дългосвирещи албума и само един сингъл. По реда на класирането техни автори са: „Гранд мастър флеш енд дъ фъриъс файв“, Лу Рийд, Ричард Хел, Хикс, Орнет Коулмън (първо включване на прочутия джазов саксофонист в Има още →

Излезе сингълът на Бисер Киров, издаден от фирмата „Чърчил рекордс“ — първата плоча на български естраден певец в САЩ. В нея са включени „Сватбата на мама“ от Тончо Русев (на испански език) и „В такава нощ“ от Бисер Киров (на английски език). Нашият изпълнител е записал още пет песни, които ще бъдат включени в дългосвиреща плоча — „Валс“ от Атанас Косев, „Коледна песен“ от Иван Пеев, „Януари“ от Иван Пеев, по стихове на Има още →

Лазерното устройство, разработено в будапещенския Технологически университет (второ от този тип в света!), открива нови възможности за „светлинно шоу“. За пръв път то бе използувано от „Мултимедия студио“ на концерта на групата „Танджерийн дрийм“, състоял се през миналата есен в унгарската столица. През тази година устройството намери ново приложение — в Планетариума на Будапеща бе подготвена 75-минутна програма, включваща изпълнения на „Битълс“, „Ролинг стоунс“, „Кингс“, „Енималз“, „Лед Цепелин“, „Куин“, на Джо Кокър, Саймън и Гарфънкъл.