Какво се крие зад търдението „Дебелея от нерви

1
138
Добави коментар
teokostov
teokostov

„Дебелея от нерви“

Подобно твърдение много често предизвиква спонтанен смях. Но в него има много истина. Психотравмите са една от сериозните причини за затлъстяването.

Ани, която за 4 години свали 20 килограма от своите 85 килограма и успя да продължително време да поддържа оптималното си тегло. Но само няколко месеца, след като преживя психотравма (развод и смърт на близък човек), тя възстанови отново наднорменото си тегло. При това тя твърдеше, че в нищо не е нарушавала диетичния и двигателен режим, който поддържа в последните няколко години. Впоследствие след настъпилото успокоение теглото й започна бързо да се нормализира.

Така че не посрещайте с абсолютно недоверие твърдението „дебелея от нерви“.

В такива случаи говорим за регулаторно затлъстяване. При него обикновено са засегнати центърът на апетита и центърът на ситостта, респективно регулацията на обменните процеси. Регулацията на апетита се осъществява предимно в главния мозък – хипоталамуса. Тук се намират структури, които направляват приемането на храната.

При експериментални животни чрез въздействие върху определени участъци на хипоталамуса е предизвикано непрекъснато приемане на храна, т. нар. „булимия“ или „вълчи глад“, последвано от наднормено повишаване на телесното тегло.
Установено е, че в страничните зони на хипоталамуса се намира „центърът на глада“, който при възбуждане влияе върху приемането на храната и дейността на храносмилателната система, Ето защо много често психическите възбуди водят до появата на неутолим глад, до стомашно-чревни смущения.

В централните зони на хипоталамуса се намира „центърът на ситостта“. Импулсите, които идват от стомаха при напълването му, активизират центъра на ситостта, който, от своя страна, потиска дейността на центъра на глада. Тези проучвания потвърждават народната мъдрост, че „от масата трябва да ставаш малко преди да си се наситил“.

Нервно-психическото състояние на хората с болестно свръхтегло е от особено значение за възникването му, а и за рецидивите, появили се след лечение.

Нерядко се наблюдава един порочен кръг – свръхтеглото води до нарушаване на нервнопсихичното равновесие, а това, от своя страна, допринася за още по-голямо увеличаване на теглото. Подобни случаи се срещат сравнително често и тежката задача е разрушаването на този порочен кръг.

Увреденото нервнопсихично равновесие засяга регулацията на обмяната на веществата и на теглото. При подобно състояние човек не регулират храненето си — количествено и качествено.

Регулаторното затлъстяване се причинява както от психотравматичните елементи, така и от инфекциозните заболявания (много често след грип, черепно-мозъчни травми, заболявания на жлезите с вътрешна секреция и др.). Не рядко неправилно лечение с хормони (например кортизонови препарати) води до значително увеличаване на телесното тегло.

Една от най-често срещаните причини за затлъстяването сред жените е бременността и кърменето.

Много жени споделят, че теглото им се увеличило след първо и след второ раждане. В медицинската литература е въведен терминът „следродовохипоталамично затлъстяване“.

Разбира се, това значи, че жените не трябва да раждат и да кърмят, за да имат нормално тегло.
Напротив. Просто е необходимо, предразположените към пълнеене, да са по-взискателни към режима си (хранителен и двигателен) след периода на бременността.

Бъдещата майка не трябва да прекалява с употребата на захар, сладка, сладкарски и тестени произведения, безалкохолни напитки, пикантни и тлъсти храни.

Теглото постоянно трябва да се следи и в акушеро-гинекологичната консултация и да се търси начин да се избегне прекомерното му увеличаване.

Татяна на 34 години беше увеличила теглото си след първата бременност с 15 кг и две години по-късно, след втората, с още 22 кг.

Активно спортуване в домашни условия и строго спазване на диетичен режим й помогнаха да се нормализира малко преди второто дете да навърши 3 години.

Така че този пример отново показва, че не промените, които настъпват в организма при бременността и кърменето, са причина за излишното напълняване и че трябва сериозно да се обърне внимание на двата „лоста“ — хранителна диета и повишена двигателна активност.